Zawartość

20. urodziny Konstytucji w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Data: 
2017-04-02
Położenie: 
 • Długa 23/25
  Warszawa
  Polska
słowa kluczowe: 

2 kwietnia 2017 r. minęło 20 lat od uchwalenia obowiązującej Konstytucji.

Na 20. urodziny Konstytucja podarowała wszystkim wiosenną niedzielę, więc nic nie stało na przeszkodzie, by Jubilatce składać życzenia.

W Biurze RPO świętowaliśmy urodziny rozmową prof. Ewy Łętowskiej i red. Magdaleny Kicińskiej o tym, po co nam konstytucja, prof. Jerzy Ciemniewski, członek Komisji Konstytucyjnej, która pracowała nad tą Konstytucją, opowiadał w rozmowie z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem o tym, jak ta praca wyglądała. Potem można było wysłuchać rozmowy red. Ewy Siedleckiej z pracownikami Biura RPO o sprawach, jakie prowadzą, i jak do tego przydaje się Konstytucja. Na koniec pisarka Sylwia Chutnik stanęła do turnieju wiedzy o Konstytucji. Zaangażowana publiczność podpowiadała – czy naprawdę było trudne, można sprawdzić samemu. Pytania są załączone poniżej.

W międzyczasie odbywały się:

 •  „ŻYWA KONSTYTUCJA” - wspólnie czytalismy fragmenty KONSTYTUCJI dotyczących praw i wolności jednostki przed kamerą, abyśmy mogli uwiecznić jej żywą formę.

 • ZŁOŻENIE SKARGI DO RZECZNIKA - pracownicy Biura RPO udzielali informacji prawnej. Można było złożyć wniosek do Rzecznika.

 • PREZENTACJA DZIAŁALNOŚCI AMNESTY INTERNATIONAL POLSKA - Organizacja zaprezentowała gościom swoją kampanię #NIEnawiść https://amnesty.org.pl/kampanie/nienawisc/, która ma na celu zmianę świadomości społecznej, prawa i praktyki jego stosowania, by skutecznie przeciwdziałać nienawiści i przemocy motywowanej uprzedzeniami. Na stoisku można było podpisać Manifest przeciwko nienawiści https://amnesty.org.pl/akcje/manifest-przeciwko-nienawisci/, a wolontariusze będą informować jak można zaangażować się w działalność na rzecz praw człowieka w Polsce.

 • ZAGRAJ Z NAMI – TEST/TURNIEJ GRY PRAWOPOLIS – edukacyjna gra planszowa o tematyce prawniczej stworzona przez Fundację Court Watch Polska.

 • KĄCIK MAŁEGO OBYWATELA - dla dzieci przygotowaliśmy gry i zabawy edukacyjne.

Galeria

 • zdjęcie: kilkadziesiąt osób siedzi na sali konferencyjnej

  Adam Bodnar powitał gości Dnia Otwartego
 • zdjęcie: kilkadziesiąt osób siedzi na sali konferencyjnej, dwie kobiety siedzą po prawej stronie

  Rozmowa z prof. Ewą Łętowską o Konstytucji
 • zdjęcie: kilkanaśie osób siedzi w półkoku

  Pracownicy Biura RPO opowiadali o najważniejszych sprawach prowadzonych przez RPO
 • zdjęcie: mężczyzna w garniturze trzyma w ręku tablicę z napisem: Konstytucja - zaangażuj się

  Adam Bodnar podczas dnia "Otwarci na Konstytucję"