Zawartość

- Praktyki w Biurze RPO uczą wrażliwości – podsumowują studenci prawa

Data: 
2017-08-31
Położenie: 
 • Długa 23/25
  Warszawa
  Polska
słowa kluczowe: 

- Dziękujemy za to, że praktyki w Biurze RPO nauczyły nas wrażliwości. Pokazały, jak wiele problemów społecznych w Polsce wymaga rozwiązania – mówili studenci, którzy w sierpniu zakończyli praktyki w Biurze RPO. Z młodymi ludźmi spotkał się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który wręczył im egzemplarze Konstytucji RP z osobistą dedykacją.

Podczas miesięcznych praktyk, studenci mogli zobaczyć z jakimi problemami obywatele zgłaszają się do Rzecznika. Byli obecni m.in. podczas przyjmowania interesantów i obsługi infolinii obywatelskiej. Kolejne tygodnie każdy z praktykantów spędził w wybranym przez siebie zespole problemowym. Studenci brali udział m.in. w przygotowywaniu wystąpień generalnych RPO czy odpowiedzi na skargi obywateli.

Oprócz codziennej pracy z dokumentami, praktykanci spotykali się również z ekspertami ze wszystkich zespołów w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, by rozmawiać o najważniejszych działaniach podejmowanych przez RPO. Wzięli też udział w warsztatach medialnych.

W ramach praktyk odbyły się także spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych m.in. z Adrianą Porowską z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która jest także współprzewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności działającej przy RPO. Prowadzi też Pensjonat Socjalny Św. Łazarz, w którym schronienie i pomoc znajdują osoby w kryzysie bezdomności. Praktykanci na zakończenie praktyk przygotowali paczkę m.in. z artykułami higienicznymi, którą przekazali mieszkańcom pensjonatu.

Praktyki w Biurze RPO potrwają do końca września. Z ponad 100. zgłoszeń wybraliśmy 30 osób, które zostały podzielone na trzy grupy. Każda z nich spędzi miesiąc w Biurze RPO w Warszawie. Po zakończeniu praktyk najlepsi studenci mogą zostać Ambasadorami RPO.

Galeria

 • zdjęcie: kilkanaście osób stoi na schodach przed budynkiem i pozuje do zdjęcia

  Adam Bodnar i praktykanci
 • zdjęcie: kilka osób siedzi przy białym stole

  Warsztaty prasowe z RPO
 • zdjęcie: przy stole siedzą dwie kobiety i mężczyzna, który gestykuluje

  Praktykanci mówią o sprawach, które powinny zostać zbadane przez RPO
 • zdjęcie: kilka osób stoi przy stole, mężczyzna trzyma ramkę ze zdjęciem

  Praktykanci podziękowali Adamowi Bodnarowi za możliwość odbycia praktyk w Biurze RPO
 • zdjęcie: kilka osób stoi na tle ścianki i pozuje do zdjęcia robionego telefonem komórkowym

  Selfie z RPO