Zawartość

Prawa człowieka według młodych. Spotkanie RPO z młodzieżą w Dąbrowie Górniczej

Data: 
2017-10-18
Położenie: 
 • Dąbrowa Górnicza
  Polska
słowa kluczowe: 

- Czy uczeń, który skończył 18 lat, ma przynosić usprawiedliwienia od rodziców? (RPO: Nie, odpowiada sam za siebie. Ale podlega regułom, jakie przyjęła społeczność szkolna. Pełnoletność nie zwalnia z regulaminu szkoły).

- Jak dziewczęta mają reagować na przypadki molestowania? (RPO: Molestowanie to jest przestępstwo. I trzeba o nim myśleć szerzej - to np. także seksualne komentarze, nie tylko bezpośrednie zaczepki).

To są przykłady pytań, jakie zadali rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi uczniowie I LO w Dąbrowie Górniczej. RPO w ramach programu spotkań regionalnych spotyka się też z uczniami. Opowiada o swojej pracy a potem prosi uczniów, by na kartkach, anonimowo, opisali problemy z zakresu praw człowieka, jakie wokół siebie dostrzegają. Potem RPO odpowiadał na te pytania.

Kolejne pytania w Dąbrowie Górniczej dotyczyły m.in. praw uczniów z niepełnosprawnościami, wymogów dotyczących stroju w instytucjach publicznych, alimentów, niekompletnych informacji udzielanych przez urzędników (chodziło o możliwość dofinansowania projektu), praw osób nieheteronormatywnych (LGBT), dostępu do leków i złego traktowania ludzi w szpitalach a także zachowania policji.

I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej jest szkołą o 100-letniej historii, ale też nowoczesną. Szczyci się bogatą ofertą języków obcych i posiada nowocześnie wyposażoną pracownię informatyczną. Liceum zajęło w tym roku trzecie miejsce w rankingu szkół zgłaszających najzdolniejszych uczniów w województwie śląskim.  

Nauczyciele podkreślają też, że w szkole tej uczniowie nie tylko uczą się, ale angażują w działania społeczne, pomagają potrzebującym. Wspólnie rozwiązują sprawy, m.in. decydując o tym, na co wydać pieniądze ze szkolnego budżetu partycypacyjnego (ostatnio zdecydowali, by z tych pieniędzy kupić nowy sprzęt do szkolnego radiowęzła). Uczniowie biorą też aktywny udział w programie „Młodzi Jałmużnicy” – jest to działalność Szkolnych Kół Caritas. Rozpoczyna się już VII edycja tego programu. 

 

Galeria

 • Mężczyzna bez marynarki mówi do uczniów

  Spotkanie z uczniami w I LO w Dąbrowie Górniczej, 18.10.2017
 • Mężczyzna w klasie przed stołem, na którym leżą kartki

  Adam Bodnar i pytania na kartkach od uczniów I LO z Dąbrowy Górniczej, 18.10.2017
 • Mężczyzna przed szkołą

  Adam Bodnar przez I LO im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, gdzie miał spotkanie z uczniami, 18.10.2017
 • Uczniowie przy ławkach, nauczycielka i RPO

  Spotkanie z licealistami w Dąbrowie Górniczej, 18.10.2017 r.